Cascara / Osvěžení ve stylu arabských nocí
Cascara je slupka z kávového zrna. Když se vysuší, připravují z ní exotický nápoj, jehož chuť připomíná spíše čaj. Je v něm citelná chuť šípkového čaje nebo ibišku. Obsahuje kofein, záleží však na druhu cascary.
Odborníci cascary používají termín kávová třešeň.
Farmáři již nepoužívají slupky jako hnojivo nebo topivo do sušiček. Je zde nový způsob využití, takový, který opět naplní chuťové pohárky jejich zákazníků. Sušení slupek je náročné a náchylné na vlivy počasí, plísně nebo škůdce. Kávovníky, na kterých plody rostou, by neměly být chemicky ošetřeny a v ideálním případě by měly být součástí organické plantáže. To je však starost pěstitelů, nás zajímá, jak se slupkou z kávové třešně naložit.
Historii hledejme v jemenském quishri, který se připravoval na skalách u Rudého moře, aby osvěžil obchodníky a námořníky z kávových slupek, zázvoru a skořice. Nejen během horkých arabských nocí bylo kávové osvěžení záchranou před útlumem způsobeným teplem.
Cascara byla chvíli i zakázaným nápojem, dnes se v Evropě dostává na stoly restaurací a barů v různorodé podobě – od teplých nápojů, alkoholických míchaných drinků, až po studenou formu, k nadšencům kávy se dostává i jako energetická tyčinka či mouka do pečení. Mouka z kávy navíc neohrožuje část populace lepkem, jednoduše jej neobsahuje.
Údajně nejlepší cascaru si vychutnáte v Panamě, zemi, kde se loni vyprodukovalo 75 tisíc 60kilových měchů kávy. Tradičně se velcí pěstitelé kávy stali také dobrými prodejci cascary. Brazílie, Indonésie, Kolumbie nebo Vietnam jsou rodiči nejvíce se rozvíjejícího byznysu v oblasti pochutin. My si ji budeme pozorně všímat i na českém trhu, v nabídce a možnost přijdou Slováci i na vlastní verze cascary - máte nějaký nápad? :-)